Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Mánesova 1453/75, 120 00 Praha 2
Agroporadenství

Navigace
Poradenství
Expertní systémy a metodiky
Odborné kurzy a studijní materiály pro pedagogy škol TVZ
Vzdělávání v ČR
Aktuality - Vzdělávání v ČR
Komise pro elektronické vzdělávání
Mezinárodní spolupráce
Kurz pro výkon obecných zemědělských činností
Pedagogické minimum
Vzdělávání státní správy
Vzdělávání veřejné správy
Výzkumné ústavy MZe ČR
Koncepce
Zemědělské školy
Informační podpora
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel
      VSTUP PRO PORADCE

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Není aktivována žádná anketní otázka.

Web informace
Dnes : so - 14.12.2019
Svátek má : Lýdie
Kontaktní email
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


Setkání zástupců Škol obnovy venkova
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 63819 ; Vydáno : 25.9. 2007 ; Autor : Josef Sívek
Nosným tématem letošního setkání bylo sdílení zkušeností s dotacemi z fondů Evropské unie, ale i dalších zdrojů.
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d

Ve Vlašimi proběhlo setkání Škol obnovy venkova
Vlašim, 19. – 21.9.2007

Již popáté se letos konalo tradiční Setkání škol obnovy venkova. Tentokrát se  představitelé sdružení, zástupci obcí, veřejné správy a dalších institucí, kterým není lhostejný život na venkově a snaží se plně o jeho rozvoj sešli ve středočeské Vlašimi. Akce má tak trochu putovní charakter a proto se každý ročník koná v jiném koutě České republiky. Na loňském setkání v moravských Hranicích se zúčastnění rozhodli pro Vlašim, letos byli jako organizátoři dalšího ročníku navrženy Hořice na Královéhradecku, kde působí VOŠ Rozvoje venkova.
Nosným tématem letošního setkání bylo sdílení zkušeností s dotacemi z fondů Evropské unie, ale i dalších zdrojů. Vlašim byla právem vybrána jako hostitel, neboť podle statistik jí patří prvenství mezi úspěšnými příjemci dotací z EU v přepočtu na obyvatele. (zdroj. Aktuálně.cz)
Organizátory třídenní akce byli o.s. PODBLANICKEM, člen Regionální Školy obnovy venkova a Spolkový dům ve Vlašimi. Téma projektů bylo znát v každém bodu nabitého programu.
První hosté dorazili ve středu odpoledne. Jejich útočištěm se stal Spolkový dům, kde bylo zajištěné zázemí po celou dobu konání akce. Protože do Vlašimi mířili hosté z celé České republiky, během odpoledne měli možnost seznámit se s právě probíhající realizací projektu Obnova kulturní památky – vlašimského zámeckého parku a nasát tak místní projektovou atmosféru. Od 17.00 byly ve Spolkovém domě, dalším výstupu vlašimského projektového snažení, přichystány seznamovací hry. Jak prolomit ledy např. mezi účastníky, kteří se vidí poprvé v životě předvedli zúčastněným organizátoři, Renata Vondráková a Jan Kořista. Přítomné uvítal ve Vlašimi místostarosta Karel Kroupa a pak už se všichni vydali na večeři do zámecké vinárny. Po večeři následovala prohlídka zámeckého sklepení, které bylo letos na jaře zpřístupněno veřejnosti. Jak jinak, než díky rekonstrukci z dotace EU.
Čtvrtek už se nesl o poznání v pracovnějším duchu. Zahájila jej prohlídka Spolkového domu, během níž se účastníci dozvěděli, jak celá myšlenka vznikla, jaký byl průběh rekonstrukce a v neposlední řadě, jak se daří projekt v současné době naplňovat. Následovalo rozdělení do čtyř pracovních skupin. Témata skupin byla zvolena organizátory na základě motivací přihlášených s cílem vytvořit program přesně podle potřeb účastníků. Mezi garanty proto nechyběli zkušení realizátoři projektů financovaných z EU – Petr Zapletal, zaměření na turistický rozvoj regionu (např. Kraj Blanických rytířů), Ing. Lucie Krubnerová, projektová manažerka ( např. rekonstrukce vlašimského nádraží), Bc. Renata Vondráková, starostka obce Slověnice, projektová manažerka (např. Rekonstrukce domu Sourozenců Roškotových). Pozvání do skupin přijali také Petr Chotívka z České Spořitelny, který představil nové možnosti zemědělských dotací, dále paní Luciana Krupičková z Agentury Mládež, odbornice na dotace pro projekty se zapojením mladých lidí. Nechyběla ani paní Hana Vlčková z o.s. Zahrada, jejíž specializací je Evropský sociální fond. Dopolední program byl opravdu nabitý a plný nejen zkušeností, ale i aktuálních informací o financování projektů v nastávajícím programovém období 2007 – 2013. 
Před odchodem na oběd představil aktivity ŠOV v Modré Ing. Jan Kruml, po obědě se do programu vměstnala ještě prezentace studentek z VOŠ Rozvoje venkova v Hořicích. Příjemně slunné počasí provázelo účastníky při putování po naučné stezce  rytíře Krištofa Jana Šice, která vznikla v roce 2005 z podnětu obce Divišov a o.s. PODBLANICKEM. Na realizaci spolupracovaly děti z divišovské základní školy a projekt vedlo Sdružení obcí CHOPOS. Sedm km dlouhá naučná stezka zavedla účastníky akce až do Českého Šternberka, kde čekala zasloužená odměna v podobě dobové hostiny přímo na hradě. Zájemci měli možnost absolvovat ještě noční prohlídku hradu.
Na posledním dni se organizačně podílela MAS Posázaví. Mezi hlavní aktivity Posázaví je příprava a realizace strategie rozvoje regionu. A že je čím se chlubit, dokázala exkurze po úspěšných projektech. První zastávkou byla náves v Chotýšanech, následovala návštěva zámku Jemniště, kde se daří podporovat cestovní ruch a vše zakončila zastávka v Týnci nad Sázavou. Zde navštívili účastníci místní infocentrum, debatovali s místními podnikateli a zástupci města, poté shlédli velmi aktuální prezentaci Ing. Šárky Hartychové z MMR o programech EU na období 2007 – 2014 a po obědě se vydali zpět do Vlašimi. Ve Spolkovém domě se jednalo nad možnou spoluprácí více ŠOV a na závěr setkání přišlo vhod i malé odlehčení v podobě lezení na umělou lezeckou stěnu či vyzkoušení si starých ručních prací jako je tkaní a předení či pletení košíků.
Celou akci provázelo nejen nádherné počasí, ale především příjemná a neformální atmosféra. Na základě závěrečného hodnocení přímo účastníky lze konstatovat, že akce splnila svůj účel. Umožnili jsme setkání lidem, kteří se podílejí na rozvoji venkova, ať už se jednalo o úředníky, starosty, zástupce neziskových organizací a dalších subjektů či jiné nadšence. Znovu se potvrdilo, že není nad to zvednout se občas z omezujícího prostoru vlastní kanceláře a jet se podívat, jak „to dělají jinde“. Navíc na akci nechyběli odborníci a komorní počet 40 lidí umožnil diskusi k tématu. „I kdyby mělo být jediným výstupem akce, že jsme se všichni vzájemně dobili energií, stála námaha organizátorů za to. Za tým z Vlašimi se těším na další ročník, ať už bude kdekoli.“ , uzavírá Alena Sanders, vedoucí Spolkového domu a jeden z organizátorů akce.

TZ zpracovala: Alena Sanders

Akce byla financována z dotace POV MMR – dotační titul 3. – Podpora a spolupráce obcí na obnově a rozvoji venkova, z příspěvku Mikroregionu Podblanicko a příspěvků účastníků.


Aplikace
Infopult
Terminologický slovník
Agronavigátor Set

Registry
Registr poradců MZe

Kalendář akcí
Předchozí měsíc prosinec 2019 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Dnešní články
KKIG - tematické okruhy pro závěrečný test (úroveň A)
KKIG - tematické okruhy pro závěrečný test (úroveň B)
Ukázky závěrečných testů z minulých let ">KKIG - ukázky závěrečných testů úrovně A
KKIG - ukázky závěrečných testů úrovně B
Publikace "Ochrana životního prostředí ČR se zaměřením na zemědělství"
E-kurzy pro pedagogy středních zemědělských škol
KKIG - výsledky závěrečného testu ze dne 26.11.2018
KKIG - výsledky závěrečného testu ze dne 19.11.2018
KKIG - výsledky závěrečného testu ze dne 20.11.2018
KKIG - výsledky závěrečného testu ze dne 12.11.2018

Nejčtenější články
Zemědělský poradce ve stáji - II. Telata
 

">Spolupráce MAS Pošumaví a Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech
Znalost práv a povinností myslivecké stráže - kurz
Setkání zástupců Škol obnovy venkova
Pracovní setkání v portugalské Caminze - projekt REMA
Projekt v rámci programu Socrates/Grundtvig2
Nově přijatí pracovníci - vzdělávání
Základní kurz o Evropské unii
Praktická ukázka hodnocení kvality půdy na farmě.

">Polní den - Hodnocení kvality půdy
Upozornění na aktualizaci Seznamu dokumentace k zadávacímu řízení

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 5 Zobrazit následující
Ministerstvo zemědělství ČR

Ministerstvo zemědělství ČR
Knihovna Antonína Švehly

Knihovna Antonína Švehly
Ekonomické normativy stroju

Ekonomické normativy stroju
Cross Compliance - kontrola podmíninosti

Cross Compliance - kontrola podmíninosti
PORTÁL FARMÁŘE

PORTÁL FARMÁŘE